کشف راهی برای افزایش چشمگیر تولید سلول پایه

محققان آمریکایی راهی را برای افزایش قابل توجه سلول پایه تولید شده از بافت بدن افراد بزرگسال یافته اند.

این یک گام عملی رو به جلو در جهت توسعه تکنیک های تولید مقدار زیادی سلول پایه بدون استفاده از جنین است.

به گزارش نشریه "نیچر متودز" تیم محققان با استفاده از سه ماده شیمیایی روند تولید این سلول ها را 200 بار کارآمدتر و دو بار سریع تر کردند.

امید می رود که سلول های پایه روزی در آینده برای مرمت بافت های آسیب دیده بدن پس از بروز بیماری یا بروز جراحات به کار گرفته شود.

سلول های پایه ای که تا قبل از هشت هفتگی از جنین انسان به دست می آید قابلیت بدل شدن به کلیه 220 نوع سلول در بدن انسان را دارند و جنین تاکنون منبع اصلی استخراج این سلول ها بوده است.

با این حال این شیوه جنجال آفرین بوده است و برخی فعالان به استفاده محققان از جنین برای استخراج سلول پایه به عنوان شیوه ای غیراخلاقی اعتراض داشته اند زیرا به نابودی جنین منجر می شود.

تولید سلول پایه از پوست افراد بزرگسال اولین بار در سال 2007 توسط محققان ژاپنی و آمریکایی گزارش شد که راه را برای یک منبع تازه برای جمع آوری یا تولید این سلول ها باز کرد.

در این شیوه چهار ژن سوار بر یک ویروس به سلول تزریق می شود که باعث "فعال یا غیرفعال شدن" برخی ژن های دیگر سلول و بازگشت آن به حالت اولیه یعنی سلول پایه می شود.

اما این فرآیند هفته ها وقت می برد و از هر ده هزار سلولی که این فرآیند در مورد آنها به کار رفته تنها یکی به سلول پایه بدل می شود.

بهتر و سریعتر

اکنون تحقیقات تازه با افزودن یک ماده مخصوص به این فرآیند آن را بهبود می بخشد.

تیم پژوهشگران در "موسسه تحقیقات اسکریپس" که قبلا نیز این فرآیند را بهبود بخشیده بود اکنون کشف کرده است که با افزودن یک ملکول کوچک به نام تیازوویوین، که در بقای سلول نقش دارد، می تواند شانس برگشتن سلول به وضعیت پایه را 200 بار افزایش دهد.

به علاوه فرآیند نهایی به جای یک ماه اکنون حدود دو هفته طول می کشد.

پروفسور شنگ دینگ که این تحقیقات را هدایت کرد گفت که تیم او یک فرآیند "اساسی" را در سلول دستکاری کرده است.

او گفت: "هم از نظر سرعت و هم کارآمدی، ما به بهبودهای عمده ای دست یافتیم."

دکتر کیسوکی کاجی محقق سلول پایه در مرکز شورای تحقیقات پزشکی در ادینبورگ گفت که این تکنیک تازه "پیشرفت خیلی بزرگ" در این فناوری است.

او افزود که این قبلا در سلول های موش نمایش داده شده بود اما اکنون برای اولین بار در مورد انسان هم صدق می کند.