کارکرد متفاوت مغز افراد چاق و لاغر

گروه اینترنتی قلب من
 

 

 

مغز کدام گروه بهتر کار می‌کند: افراد چاق یا لاغر یا اصلا تفاوتی بین آنها وجود ندارد؟

محققان دانشگاه لس‌آنجلس ادعا كرده‌اند که مغز افراد چاق نسبت به افراد لاغر ١٦ سال پیرتر است. مطالعات جدید نشان می‌دهد افراد چاق نسبت به افراد معمولی ٨ درصد بافت مغزی کمتری دارند و مغز آنها ١٦ سال در مقایسه با افراد لاغر پیرتر است.

افرادی که جزو گروه مبتلا به اضافه وزن هستند ٤ درصد بافت مغزی کمتر نسبت به افراد لاغر دارند و مغزشان هشت سال نسبت به دیگر افراد پیرتر است. این نتایج بر اساس گرفتن اسکن از مغز از ٩٤ فرد به دست آمده است.

پال تامسون مسئول این تحقیقق در دانشگاه UCLA آمریکا می‌گوید: چاقی و در پی آن از دست‌دادن بافت‌های مغز، اطلاعات و ذخیره‌های شناختی مغز را تهی می‌کند و خطر ابتلا به آلزایمر و دیگر بیماری‌های مغزی را در این افراد بالا می‌برد؛ اما این افراد می‌توانند خطر ابتلا به آلزایمر را با تغذیه سالم و کنترل وزن کاهش دهند.

چاقی عواقب منفی زیادی از جمله افزایش بیماری‌های قلبی، دیابت نوع دو، فشار خون بالا و بعضی از سرطان‌ها را در پی دارد. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیشتر از ٣٠٠ میلیون نفر در سراسر جهان چاق هستند و یک میلیارد نفر هم دچار اضافه وزن هستند كه دلیل اصلی این امر، رژیم غذایی نامناسب و استفاده زیاد از غذاهای فراوری شده می‌باشد.

افراد چاق بافت‌های مغزی را در قسمت جلو و گیجگاهی مغز را که در برنامه‌ریزی و حافظه نقش مهمی دارند، از دست می‌دهند. چاقی از طریق اندازه‌گیری BMI یا حجم توده بدن مشخص می‌شود؛ اگر مقدار به دست آمده بیشتر از ٢٥ باشد فرد دچار اضافه وزن و اگر بالاتر از ٣٠ باشد فرد چاق محسوب می‌شود.

 

 


 
گروه اینترنتی قلب من