اعتیاد جنسی چیست؟

 

 

 

 

امروزه اعتیاد جنسی و پورنوگرافی وسواس گونه، رو به افزایش است و نیاز به توجه ویژه دارد بدین جهت که در تمام دنیا پنهانی ترین رفتار اجبار گونه اعتیاد جنسی است و مراجعه برای درمان این مشکل بسیار کم است زیرا بسیاری از افراد به شدت احساس شرم کرده و برای حضور در برنامه های درمانی همکاری کمی دارند. مطالعات انجام شده در بین مراجعان نشان میدهد که مردان ۴ برابر زنان با این مشکل مراجعه می کنند و به نظر می رسد مسائل اجتمائی باعث عدم مراجعه زنان برای درمان می شود .

به گزارش افکارنیوز به نقل از پارسینه، وقتی رفتار جنسی حالت اجباری به خود می گیرد و با زندگی شخص تداخل می کند بیماری، اعتیاد شروع شده است .شباهت قابل توجهي در شخصيت افراد دچار اعتیاد جنسی وجود ندارد. بسیاری از معتادان با رفتارهاي اولیه اعتیاد جنسی در زندگي خود دچار مشکل می شوند و بسيار اندكند معتاداني كه فقط به يك سطح از وسوسه‌ي جنسي گرفتار باشند . همچنین قابل ذکر است که اعتياد جنسي پديده‌اي براي طبقات پايين جامعه نیست، بلکه در بین تمام گروه های اقتصادی و اجتماعی دیده می شود .

اعتیاد جنسی سطوح متفاوتی دارد که البته در هر سطحي دردآور است.احساسات منفی مانند خشم و غربت و تنهايي، شرمساري و يأس و دل‌زدگي و... فرد را به انزوا و مشکلات روانی بیشتر سوق می دهد در اعتیاد جنسی قيود و مرزهاي اساسي در زندگی خانوادگی واجتماعی به سرعت زير پا گذاشته مي‌شوند و رفتارهایی نظیر تجاور به زور و خشونت، تجاوز به نزديكان ،كودك آزاري و...اتفاق می افتد .
در اعتیاد جنسی رفتارهاي جنسي يكديگر را تقويت مي‌كنند به عبارت دیگر معتاد از يك نوع رفتار به نوعي ديگر گرايش پيدا مي‌كند. تحقیقات در این حوزه نشان داده اند که در اکثر موارد رفتار جنسي با رفتارهاي حاصله از ديگر انواع اعتياد، مرتبط است مانند اعتیاد به خوردن، به کار ، مصرف مواد مخدر،..
اعتیاد جنسی شامل یک سری اختصاصات می باشد مانند اشتغال و وسواس فکری، یعنی شخص بصورت مداوم در رابطه با موقعیت ها و حوادث جنسی دارای اشتغال ذهنی است و تمرکز مداوم فرد با مسائل جنسی باعث سطح بالای تحریک پذیری جنسی در او می گردد.
خصیصه دوم در اعتیاد جنسی تکراری شدن رفتار است به عبارتی شخص به رفتار جنسی خود برای ارضاء ادامه نمی دهد بلکه هدف تحریک شدن هرچه بیشتر است و بدین شکل این اعتیاد به تداخل با برنامه های روزانه می انجامد و عملکرد اجتماعی و فردی را مختل می کند ولی با وجود این عوارض رفتار تداوم پیدا می کند .
بنابراین خصیصه سوم ، از دست دادن کنترل (اجبار) شخص با وجود مشکلات حاصل است که کماکان به رفتارهای تکراری خود شامل تحریک پذیری بالا بدون احساس رضایت،... ادامه می دهد و نمی تواند رفتار را متوقف کند با اینکه هر روز وقت بیشتری را برای متوقف کردنش اختصاص می دهد .
خستگی خصیصه چهارم اعتیاد جنسی است . شخص که دچار احساس گناه و شرمساری از رفتار شدید و غیر قابل کنترل خود و آسیب هائی که به دیگران می زند است، کاملا خسته وسرخورده می شود.
در کل براي معتادان جنسي تجربه‌ي اعتياد به واسطه‌ي يك چرخه‌ي چهار مرحله‌اي رشد مي‌كند كه با هر دور تكرار آن شديدتر مي‌شود:
مشغوليت ذهني : ذهن معتاد كاملا" لبريز از افكار جنسي است. اين حالت ذهني موجب تلاش وسواسي براي تحريك جنسي مي‌شود.
آداب و عادت سازي : همان روال كار هميشگي هر معتاد است كه منتهي به رفتار جنسي مي‌شود . آداب عمل معتاد موجب تشديد مشغوليت ذهني گرديده و باعث بيداري و تحريك جنسي مي‌شود.
رفتار جنسي وسواس گونه : ارتكاب فعل جنسي، كه غرض نهايي مشغوليت ذهني و آداب سازي‌ها است برای معتاد قابل كنترل يا توقف نیست .
يأس و ملالت : احساس شديد نوميدي كه معتاد در رابطه با رفتار و عجز و ناتواني خود دارد.
احساس درد و رنجي كه معتاد در پايان هر دور از چرخه‌ي اعتياد متحمل مي‌شود، ممكن است با مشغوليت ذهني مجدد كه چرخه‌ي اعتياد را از نو به كار مي‌اندازد، تسكين يافته يا فراموش گردد.
می توان گفت ، مشکل اساسی این است که شخص این برداشت را دارد که خيلي با مردم عادي متفاوت نيست ؛چون معتادان نمی توانند بر يك دسته از رفتارها ثابت قدم بمانند پس گمان مي‌كنند كه چون رفتارشان هميشگي نيست قادر به كنترل خود هستند و اين‌كار اثر بدي بر زندگي‌آنها نمي‌گذارد.
این افراداغلب دارای سیکل زياده‌روي جنسي دوره ای (موقعیتی) همراه با وقفه هفتگی وماهیانه هستند مثلا در شهر خود زندگي ظاهرا طبيعي دارد اما دنيايي پنهان براي خود ساخته است. این افراد با خود زیادعهد و قرار می بندند اما دست از اين‌كار نمي‌كشند، چون اصلاً نمي‌توانند . به شکلی می توان گفت اعتياد دغدغه‌ي محوري زندگي معتاد می شود.
یکی از ابزارهای مورد استفاده در این حیطه اینترنت است زیرا در اعتیاد جنسی مجازی شخص در یک محیط کاملا ایزوله (بدون احتمال دستگیری ومشکلات قانونی)در گیر است و از طرف دیگر تنوع بسیار زیاد انتخاب ها هم از نظر نوع ،هم مکان وهم زمان وجود دارد . بسیاری از افرادی که بعلل مختلف در برقراری ارتباط سالم مشکل دارند با استفاده از این نوع رویا پردازی ها ساعت ها خود را ارضاء می کنند. بعلت همین عوامل سرعت رشد اعتیاد جنسی به اینترنت بسیار بالا است . افراد وقت زیادی را صرف اینترنت می کنند و دچار مشکلات مرتبط می شوند.
از نظر متخصصان ، اعتیاد به پورنو یکی از شدیدترین اعتیاد های جنسی ومعادل اعتیاد به کوکایین محسوب می گردد در یک بررسی در سال
۲۰۰۳ نشان دا ده شد که :
۹۰% بچه ها ی ۸ تا ۱۹ ساله سری به سایت های پورنو زده اند
بیشترین سن این مشکل
۱۲ تا ۱۷ سال است
۱۲% کل سایت های اینترنت مربوط به پورنو هستند
۲۵%کل موتور های جستجو در رابطه با پورنو فعالیت می کنند
مشکلات رفتاری و روانی که در اثر اعتیاد جنسی شکل می گیرد بسیار پیچیده می باشد مانند ایزوله شدن فرد که در ادامه این رفتار بوجود می آید . بسیاری از این افراد از افسردگی واضطراب شدید (بخصوص در رابطه با کشف شدن) در رنج هستند . افکار وسواسی خود کشی حدود
۷۲% ، اقدام به خود کشی۱۷%،در این افراد دیده می شود. اقدام به خود کشی در افرادی که کنترل خود را از دست داده اند بسیار شایع است اعتماد به نفس پائین، شرمساری، نا امیدی وسرخوردگی در این افراد بسیار زیاد است؛ همچنین نداشتن اعتماد در ارتباطات به وفور دیده می شود . ارتباطات ضعیف زناشویی و ضعف در تعهد و صمیمیت با همسر به جهت حالت اجبار موجود در اعتیاد در بین این افراد ایجاد مشکل می نماید .بسیاری از وظائف و مسئولیت های خانوادگی مانند ارتباط، عملکرد خانوادگی وزندگی جنسی خانواده تحت تاثیر قرار می گیرد حتی ارتباط با فرزندان نیز تحت شعاع قرار گرفته و معمولا بسیار محدود می شود.
گاهی از اوقات ایجاد محدودیت موقت در اینگونه افراد با افزایش بسیارشدید بعدی همراه خواهد بود و با وجود اینکه اینگونه افراد از نظر جنسی بسیار فعال می باشند اما اطلاعات جنسی بسیار ضعیفی دارند .
متخصصان برای درمان اعتیاد جنسی از:

1-    روان درمانی شامل :شناخت درمانی فردی، گروه درمانی ،برنامه های حمایتی

2-    -درمان های داروئی استفاده می نمایند.