بازیابی نوشته‌های از بین رفته در  MS Office 2010
 

گروه اینترنتی قلب من
 

 

حتما برایتان پیش آمده که در حال کار بر روی یک فایل Word هستید و به هر دلیلی بدون ذخیره کردن نوشته‌هایتان برنامه را بسته‌اید و حسرت زحمتی که کشیده‌اید و به باد رفته را خورده‌اید، و یک‌باره چندین صفحه مطلب تایپ شده خود را از دست داده اید که این در بعضی موارد می‌تواند یک فاجعه باشد مثلاً اگر این گزارشی کاری بود که باید تا یک ساعت دیگر تحویل کسی می‌شد. شما بودید چه می‌کردید؟ حتما سریعاً دوباره شروع میکردید اما نگران نباشید نرفندی به شما معرفی می‌کنم تا بتواند متن حذف شده در فایل‌های آفیس را به شما برگرداند.
با تمهیداتی که مایکروسافت در آفیس ۲۰۱۰ دیده، دیگر کمتر حسرت خواهید خورد. می‌گویید چرا؟‌ برای یافتن دلیل و راه حل این مشکل بزرگ و غم‌انگیز با ما همراه باشید در زیر متنی را می‌بینید که بنده در MS Word 2010 نگاشته‌ام و عمداً (!) به باد فنا می‌برمش (خدایش بیامرزد!!!)


حالا می‌خواهیم آن مرحوم را دوباره برگردانیم. آنقدرها هم سخت نیست. کافیست روی لبه‌ی فایل) (Fileکلیک کنید، به بخش Info بروید و روی دکمه‌ی مربع شکل Manage Versions کلیک کنید.
حالا منویی باز می‌شود که شما می‌بایست در آن اولین گزینه یعنی Recover Unsaved Documents را انتخاب کنید. البته اگر در نرم‌افزار Excel هستید باید Recover Unsaved Workbooks و در نرم‌افزار PowerPoint باید Recover Unsaved Presentations را انتخاب کنید.


حالا قاعدتا باید لیستی از اجساد نوشته‌های پیشینتان را ببینید. آن بیچاره‌ای را که می‌خواهید بازگردانیش کنید انتخاب و روی Open کلیک نمایید. حالا او دوباره زنده شده و شما باید آن را بطور عادی ذخیره کنید.
لازم به ذکر است فرایند بازیابی فقط بعد از ۴ روز از درگذشت نوشته‌هایتان امکان‌پذیر است و بعد از آن، اجساد بطور خودکار برای همیشه دفن خواهند شد.Microsoft Office‌ به طور خودکار هر چند دقیقه یکبار اسناد و نوشته‌های شما را به طور موقت ذخیره می‌کند تا در صورت بروز مشکل احتمالی بتوانید آن را بازگردانی کنید. اگر می‌خواهید فاصله زمانی بین ذخیره‌سازی‌‌های خودکار را تغییر دهید باید مسیر File Options Save را طی کنید. بصورت پیش‌فرض هر ۱۰ دقیقه ذخیره‌ی خودکار صورت می‌گیرد. شما می‌توانید این مقدار را در بخش Save AutoRecover Information تغییر دهید. پیشنهاد من به شما ۳ تا ۵ دقیقه است.

 

 

 


 
گروه اینترنتی قلب من