سیگار الکترونیکی چگونه کار می کند ؟

اگر بخواهیم مخترع سیگار رو لعن و نفرین کنیم که نمی شه چون عقل مردم و مصرف کنندگان نیز در فرآیند تولید سیگار تا دود شدن آن در هوا دخیل است . ضمنا مخترع سیگار تا الان ۷ تا کفن پوسونده و خدا رو خوش نمیاد به مرده دشنام بگوییم . اما واقعا دلیل سیگاری شدن افراد که ۹۹ درصد تفریحی بودن آن است به کنار ، دلیل سیگاری ماندن افراد برای خود من به شخصه بسیار بسیار مهمه چون من هر جوری خواستم خودم رو متقاعد کنم که سیگار غیر از ضرر چیز دیگه ای هم داره نتونستم . سیگار هم جونو می گیره هم پولو .  لطفا دوستان سیگاری منو نصیحت کنند !!

اگر دیدید حتی با توجه به نصب تابلوی ورود با سیگار روشن ممنوع بازهم فردی با سیگار روشن و کلی دود و دم وارد فروشگاهتون شد کمی صبر کنید شاید سیگارش واقعی نباشه بالاخره ایشون از بقیه دوستان اراده قوی تری داره و سراغ سیگار الکترونیکی رفته .

اما این سیگار الکترونیکی چیست و چگونه کار می کند ؟

سیگار الکترونیکی که در انگلیسی نامهای دیگری همچون e-cigarettes  و smokeless cigarettes دارد ، یک راه حل و یا شایدم جایگزین جدید برای سیگار واقعی است . شرکتهای سازنده این نوع سیگار را بسیار شبیه به سیگار معمولی می سازند با این تفاوت که در سیگار الکترونیکی از ماده اعتیاد آور نیکوتین که در تنباکو یافت می شود استفاده نمی گردد . به آتش و فندک و کبریت هم نیازی نیست .

سیگار الکترونیکی توان خود را از یک باتری می گیرد و وظیفه اش تبدیل نیکوتین مایع به بخار است . در حالیکه این فرآیند نیاز به آتش ندارد ، بوی بد دود سیگار و خاکستر نیز ایجاد نمی کند . در این سیگار مواد مضر دیگر مثل قطران و دی اکسید کربن یافت نمی شود .

برخی مصرف کنندگان این سیگار گفته اند این نوع سیگار بسیار به صرفه تر و عقلانی تر از مصرف سیگار معمولی است و به آنها در کاهش سرفه های آزار دهنده کمک زیادی کرده ، همچنین قوه بویایی و قدرت حس طعم خوراکی ها را افزایش داده و حتی در بهتر خوابیدن آنها نیز تاثیر گذاشته است .

سیگار الکترونیکی برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ و توسط مخترع چینی به نام Hon Lik اختراع شد و در ابتدا در بازارهای چینی و سپس بسیاری از شرکت های مرتبط در سراسر دنیا از این وسیله استقبال کردند و امروز شاهد توسعه فروش سیگار الکترونیکی هستیم . با این حال برخی معتقدند این سیگار به خاطر تولید بخار از یک تبخیر کننده که حاوی مواد شیمیایی است ممکنه سرطان زا باشد . شما چه فکر می کنید ؟

وقتی یک سیگار معمولی را روشن می گنید در واقع تنباکو شروع به سوختن می کند و با پک زدن شما دود غلیظی وارد بدن می شود . در سیگار الکترونیکی نیکوتین مایع به بخار تبدیل می شود . یک سیگار لکترونیکی از ۳ بخش اصلی تشکیل شده :

۱ باتری قابل شارژ لیتیومی و قسمت الکترونیکی

۲ قسمت تبخیر کننده

۳ کارتریج

 

کارتریج همانطور که از اسمش پیداست مخزن نگه داری نیکوتین مایع است ، از دو طرف باز است . یک طرف به دهان کاربر متصل و طرف دیگر به قسمت تبخیر کننده . وظیفه کارتریج هدایت نیکوتین مایع به سمت تبخیر کننده و فرستادن دود به دهان کاربر است .

باتری لیتیوم سیگار را روشن نگه می دارد و توسط یک شارژر که شبیه به شارژر موبایل هست شارژ می شود . باتری شارژ شده به محفظه تبخیر سازی وصل است ، راهروی کوچک توخالی که یک میکرو کنترلر ریز و قسمت تبخیر کننده را در خود جا داده . شارژر در انواع مختلف برق شهری ، برق ماشین و USB طراحی شده . هنگامیکه کاربر سیگار را پک می زند یک لامپ LED به رنگ قرمز در جلوی سیگار روشن می شود . در برخی سیگارهای اتوماتیک ، یک سنسور تشخیص عبور جریان هوا داخل سیگار قرار می دهند تا به محض پک زدن ، سیگار روشن و فرآیند پیگیری شود اما در نوع دستی آن ، کاربر با استفاده از یک دکمه سیگار را روشن می کند و در هر بار پک زدن باید اینکار را تکرار کند و دکمه را تا پایان پک نگه دارد . در همین حین یک میکروپروسسور گرمای عملیات تبخیر و همچنین روشن و خاموش شدن LED را کنترل می کند ( قسمت پروسسور در همه سیگارها مشترک است ) .

قسمت تبخیر کننده یک المنت گرم شونده است و شامل یک فیلامان و یک فلز مخصوص برای به داخل کشیدن نیکوتین مایع می باشد . تبخیر کننده بین باتری و کارتریج واقع شده و وظیفه اش بخار کردن نیکوتین مایع است .

امروزه طعم های متنوعی برای سیگارهای الکترونیکی ساخته می شود . وانیلی ، شکلاتی ، نعنایی ، تنباکو اصل و

به طور خلاصه :

وقتی کاربر به سیگار پک می زند سنسور الکترونیکی ، عبور هوا را تشخیص داده و المنت گرم شونده را روشن می کند این المنت همان تبخیر کننده است و نیکوتین مایع را به بخار تبدیل کرده و از طریق کارتریج به دهان فرد منتقل می شود . در این حین لامپ LED روشن می شود که کشیدن سیگار واقعی شبیه سازی می شود .