تسنیم

فعالیت سیا و موساد در تجارت مواد مخدر؛

 افغانستان باید ناآرام بماند

 


به گزارش خبرگزاری تسینم به نقل از پایگاه خبری العهد، پی بردن به فعالیت گسترده آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا سیا و نیز سازمان جاسوسی اسرائیل موساد اسرائیل در تجارت مواد مخدر پرده از واقعیت های بسیاری برداشته و به مثابه رمزگشایی از رویکردهای خصمانه این دو کشور در بسیاری از نقاط دنیا از جمله افغانستان است.

تحقق اهداف آمریکایی و اسرائیلی از راه تجارت مواد مخدر

 هرچند بیشتر کشورهای دنیا تجارت مواد مخدر، ساخت و استفاده از آن را ممنوع کرده اند اما در پشت پرده فعالیت بزرگترین سرویس اطلاعاتی دنیا یعنی آمریکا، عملیات خطرناکی به نام استفاده از مواد مخدر به منظور تحقق اهداف مورد نظر آن نهفته است.

در حالی که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا سیا دشمنان خود را به تجارت مواد مخدر متهم می کند، نقش این سرویس در کنار موساد اسرائیل در زمینه تجارت مواد مخدر و استفاده از آن در اقدامات امنیتی مشهود است.

فعالیت سیا در زمینه قاچاق مواد مخدر به دستور دولت آمریکا

در همین ارتباط پیتر دیل اسکوت و جاناتان مارشال در کتاب سیاست کوکائین.. مخدرات و ارتش و سیا در آمریکای مرکزی چاپ 1991  نوشتند: پایبندی آمریکا به مبارزه با مواد مخدر صحت ندارد و سیا از دولت آمریکا دستوراتی در ارتباط با فعالیت در زمینه قاچاق مواد مخدر دریافت می کرد.

در این میان سیا به قرص های روانگردان که در سطح جهان ممنوع است توجه خاصی نشان داد به این معنی که آن را کلید تسلط بر انسان ها دانست و به بررسی تاثیر آن در بین نظامیان، پزشکان، نمایندگان دولت، دانشجویان  و بیماری های روانی پرداخت.

هشدار سیا نسبت به برملا شدن فعالیت در بازار مواد مخدر

در سال 1975 دیوید دنبار بازرس کل سیا تاکید کرد، نه تنها باید هوشیار بود تا  این عملیات برای دشمن فاش نشود، بلکه باید آن را از شهروندان آمریکایی نیز پنهان کرد زیرا فاش شدن دست داشتن سیا در فعالیت های ممنوعه و غیراخلاقی بازتاب های خطرناکی را در سطح دیپلماتیک و سیاسی به دنبال خواهد داشت و به انجام ماموریت آن آسیب می رساند.

سیا شریک تجارت مواد مخدر در افغانستان

ردر همین ارتباط روزنامه وزگلیاد روسیه به نقش سیا در رقابت شدید بین طالبان و داعش برای تسلط بر کشتزارهای مواد مخدر در افغانستان پرداخت و در مقاله ای که در نیمه نوامبر 2017 منتشر شد، به اظهارات رئیس پلیس افغانستان در هیلمند اشاره کرد مبنی بر اینکه گروه تروریستی داعش و طالبان علیه یکدیگر اعلام جهاد کرده اند که عامل آن زمین های کشت مواد مخدر در افغانستان است

در مقاله این روزنامه روسی  یادآوری شد، آنچه در این خصوص بسیار قابل توجه است نقش آمریکا در تجارت مواد مخدر است.

دشمنی داعش و طالبان برسر تصاحب زمین‌های زیر کشت تریاک

این منبع به نقل از انتوان ماراداسف رئیس بخش مطالعات کشمکش های مسلحانه در خاورمیانه نوشت: تناقض روابط طالبان و داعش در افغانستان از مدت ها قبل وجود داشت و این اولین بار نیست که علیه یکدیگر اعلام جهاد می کردند اما  دلیل اختلاف و کشمکش دو طرف پیش از هر چیز ناشی از حمله اعضای داعش به طالبان و تلاش برای در اختیار گرفتن استان های تولید کننده مواد مخدر در افغانستان است تا این لقمه لذیذ را از دهان طالبان بیرون بکشند از همین رو روابط دو طرف رویکرد خصمانه پیدا کرد.

مارداسف در ادامه یادآور شد روابط داعش و طالبان قبلا مبتنی بر همکاری مشترک بود به عنوان مثال هنگامی که طالبان به منطقه قندوز حمله کرد، داعش به کمک آن برخاست اما بعد از فوت ملا عمر رهبر طالبان بسیاری از اعضای غیر بومی آن به داعش ملحق شدند که پیشنهادات مالی بزرگی را به آنان داده بود در حالی که جنبش طالبان به طور کلی یک جنبش افغانی متشکل از پشتون ها است هرچند قبلا اعضای خارجی نیز داشت.

تجارت مواد مخدر، منبع تامین مالی عملیات سیا در خارج

وی معتقد است آمریکا در قاچاق مواد مخدر سهم مشخصی دارد و علاوه بر این برخی کارشناسان غربی بر این باورند که هزینه عملیات سیا در خارج از آمریکا از تجارت مواد مخدر افغانستان تامین می شود و به همین دلیل می توان به دلایل توجه بیش از اندازه آمریکا برای ادامه ناآرامی ها در افغانستان پی برد.

تاجر بزرگ مواد مخدر در پاناما، مزدور موساد و سیا

بین سیا و قاچاقچیان مواد مخدر روابط قوی و دیرینه ای وجود دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت از جمله اینکه مانوئل نوریگا معروف به دیکتاتور سابق پاناما (1983-1989) به روابط با سیا معروف بود تا جایی که به جاسوس آن تبدیل شد و همزمان که برای سیا کار می کرد، رهبر باندهای مواد مخدر و قاچاق آن در پاناما را برعهده داشت.

مدتی پس از فوت او در سن 83 سالگی، رونین پیرگمن محقق مسائل اطلاعاتی در روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت نوشت: سیا و آمریکا، نوریگا را در دوره ای مشخص و پیش از دستگیری به کار گرفتند و سپس از او به عنوان یک مزدور بزرگ استفاده کردند.

تاجر تونسی تبار مواد مخدر مزدور موساد در دیر الزور

موساد نیز مانند سیا در تجارت مواد مخدر و همکاری با قاچاقچیان معروف است و در مقابل این همکاری به آنان خدمات امنیتی ارائه می دهد. در همین ارتباط سرویس امنیتی تونس در اواخر سال 2017 هویت ابوعبدالرحمان تروریست تونسی و چگونگی به کارگیری او از سوی موساد و اینکه به امیر مومنین داعش در دیرالزور تبدیل شد، فاش کرد، به این معنی که روشن شد داعشی تونسی الاصل به نام غسان بن علی عبدالسلام مقیم ایتالیا و مظنون به تجارت مواد مخدر است و از آنجا به سوئد مهاجرت کرد و در آنجا از سوی موساد به کار گرفته شد.

همکاری موساد با یکی از مهره‌های اصلی داعش در سوریه

اصلیت خانواده همسر غسان یا همان عبدالرحمان سوری بود و او در سال 2012 به کشورش  بازگشت و سپس راهی سوریه شد و در آنجا پست های مختلفی را در گروه تروریستی داعش بر عهده گرفت تا جایی که او را یکی از بنیانگذاران  این گروه در سوریه می دانند.

موساد از  تاجران مواد مخدر در غزه و مصر به عنوان جاسوس استفاده می‌کرد

یکی از ابزاری که موساد در جذب مزدوران استفاده می کند، مشوق های مالی است به این ترتیب که کسانی را که از حکومت های کشورشان ناراضی بودند و نیز تاجران مواد مخدر را در مقابل مبالغی پول و یا قول ارائه خدمات امنیتی جذب می کرد.

مافیای اسرائیل حلقه وصل موساد و باندهای تروریسم بین‌المللی

نکته قابل توجه اینکه مافیای اسرائیل مهم ترین و خطرناک ترین پوشش برای موساد و یکی ازبازوهای آن در خارج از فلسطین اشغالی است تا جایی که بازوی پنجم اسرائیل به شمار می آید و همین مافیا بود که بسیاری از بخش های اصلی و کلیدی آمریکا را تحت تسلط خود در آورد و علاوه بر این شبکه های قاچاق مواد مخدر و توزیع آن را تحت کنترل در آورده و شبکه های فساد اخلاقی و بی بند و باری را در اختیار دارد و به مثابه نقطه اتصال بین موساد و باندهای تروریستی بین المللی است.

تلاش اسرائیل برای رواج مواد مخدر در بین جوانان غزه

در همین ارتباط عماد الغلبان مسئول تحقیقات مرکزی پلیس مبارزه با مواد مخدر در غزه فاش کرد که اسرائیل در رواج مواد مخدر در بین جوانان فلسطینی در کرانه باختری و غزه نقش زیادی دارد و این مواد از طریق مزدوران موساد از کشورهای شرق آسیا تامین می شود و هدف از گسترش اعتیاد در غزه نفوذ در داخل مقاومت و به زانو درآوردن آن از طریق تضعیف جوانان و گرفتار کردن آنان است.

تاجر مواد مخدر مصری، جاسوس موساد

در مصر نیز موساد سمحام موسی مطیر تاجر موا مخدر را به عنوان جاسوس به کار گرفت به این معنی که افسران موساد با او به توافق رسیدند که در مقابل ارائه اطلاعاتی از مصر مواد مخدر در اختیارش قرار می دهند، حال آنکه مطیر در جوانی در یکی از شرکت های پیمان کاری مصر و فلسطین کار می کرد و ارتباط با موساد نیز تحت پوشش همین شرکت انجام می گرفت.

او در خصوص چگونگی به دست آوردن اطلاعات و دریافت نامه ها و ارسال آن آموزش های فشرده ای دید اما اطلاعات مورد نظر موساد را به طور شفاهی به آن منتقل می کرد.

حمایت آمریکا و اسرائیل از تجارت مواد مخدر در لبنان

جاناتان مارشال در کتاب ارتباطات لبنان: فساد و جنگ داخلی و تجارت بین المللی مواد مخدر به ارتباط شبه نظامیان مسیحی در جریان جنگ داخلی لبنان و تحت حمایت گسترده آمریکا و اسرائیل با پرونده تجارت مواد مخدر در لبنان اشاره کرده و می نویسد: لبنانی ها در حالی با هم وطنان خود وارد جنگ شدند که در برخی موارد سود مواد مخدر عامل اختلاف و جنگ بود و موساد به آن دامن زده و از تجارت مواد مخدر حمایت می کرد.