تعلیق انتخابات ریاست جمهوری

 
 

خلیل‌زاد خواهان تعلیق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است

 وال استریت ژورنال گزارش داده که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان در دیدار با مقام‌های افغان خواهان تعلیق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است.

 صدای امریکا نوشت که اداره دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده بحث دارد که برای به تعلیق قرار دادن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آیا حکومت آن کشور را تحت فشار قرار دهد و یا خیر
.

روزنامه وال استریت ژورنال طی مقاله‌ای از قول مقام‌های امریکایی گزارش می‌دهد که این موضوع یکی از گزینه‌های است که واشنگتن روی دست دارد و نشانه عجله اداره ترامپ برای یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ طولانی مدت در افغانستان است.

مقام‌های امریکایی میگویند درخواست برای تعلیق انتخابات ماه اپریل در صحبت‌های که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده برای افغانستان با افراد مختلف داشته است، مطرح شده است که متضاد با تلاش‌های امریکا برای ترویج دموکراسی در افغانستان می‌باشد.

وال استریت ژورنال میگوید دفتر آقای خلیلزاد حاضر به توضیح در مورد نشد.

وال استریت ژورنال می‌گوید که یگانه توجیه مقام‌های امریکایی در مورد امکان به تعلیق قرار دادن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان موضوع مذاکرات گنگ صلح با طالبان است. آنها هراس دارند که مبادا بی نظمی‌ها و آشفتگی سیاسی طولانی مدت که معمولاً با رأی گیری افغانستان همراه است، روند صلحی را که آقای خلیل‌زاد در تلاش راه اندازی است، از بین ببرد.

به گزارش وال استریت ژورنال، مفکوره تعلیق انتخابات در صحبت‌های که روز یکشنبه زلمی خلیل‌زاد با مقام‌ها و سیاست مداران افغان داشت، با سردی استقبال شد و اکثر آنان مخالفت خود را با این موضوع بروز دادند. اما به گفته این روزنامه، شماری در دولت آقای غنی از آن حمایت کرده می‌گویند اگر امکان توافق صلح میسر شود، با تعلیق انتخابات مخالفت نخواهند کرد.

به گفته یک دیپلومات غربی، گزینه دیگری که مورد بحث است اجازه دادن به برگزاری انتخابات در صورتی است که حکومت جدید به عنوان یک حکومت انتقالی کار کند تا زمانی که یک حکومت ائتلافی که طالبان هم در آن شامل باشند، ایجاد گردد.

به گزارش وال استریت ژورنال، گزینه دیگر برگزاری لویه جرگه است که بسیار از قدرمندان افغان به شمول حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان خواهان آن می‌باشند تا این لویه جرگه یک حکومت انتقالی را انتخاب کند، و کار برای برنامه ریزی‌ها برای خاتمه بخشیدن به جنگ در افغانستان، ادامه یابد.

براساس برنامه، قرار است زلمی خلیل‌زاد هفته آینده با نمایندگان طالبان در قطر دیدن کند و یا هم ملاقات‌هایی با اعضای طالبان در دوبی داشته باشد.

یک مقام پیشین حکومت امریکا به وال استریت ژورنال گفته است که آقای خلیل‌زاد موضوع تعلیق انتخابات ریاست جمهوری را به عنوان یک مشوق برای آغاز مذاکرات اساسی، به طالبان پیشنهاد کرده است و شاید بخشی از روند مذاکرات صلح باشد.

روزنامه در اخیر مقاله می‌گوید در حالی که زلمی خلیل‌زاد روی گزینه تعلیق انتخابات کار می‌کند دیگر مقام‌های امریکایی دخیل در افغانستان، مصروف کار با رئیس جمهور غنی می‌باشند تا آمادگی ها برای برگزاری انتخابات ماه اپریل گرفته شود
.